Komitet Sterujący powstał w 2003 r. W tym samym roku, we wrześniu odbył się w Warszawie kurs pilotażowy „First Steps”. Celem tego kursu było przeszkolenie małżeństw, tak by mogli w przyszłości moderować kursy Akademii Familijnej. Odbyły się trzy weekendowe spotkania (październik-grudzień). Wzięło w nim udział 20 małżeństw (1 małżeństwo z Gdańska, 1 z Katowic, 2 ze Szczecina, 2 z Wilna, 14 z Warszawy). Moderatorami byli: Rafael Pich (założyciel pierwszej na świecie Akademii Familijnej), Marina Philips-Roben oraz Markus Schwarz.

Rafael, poza moderowaniem w trakcie kursu, pomagał również „po godzinach szkolenia”. Nocował u rodzin, które uczestniczyły w kursie (u Ani i Janusza Wardaków oraz u Ani i Kazika Murawskich) i udzielał im wielu wskazówek, jak urządzić mieszkanie, aby dzieci mogły pomagać w czynnościach domowych. Doradzał na przykład, aby kupić prześcieradło z gumką dla dziecka, po to by trzylatek sam mógł ścielić łóżko. Innym razem uczył dzieci sznurowania butów, etc.

Kurs Pilotażowy rozpalił entuzjazm i wskazał jak organizować kursy w przyszłości. Wszyscy dowiedzieli się, jak ważna jest przyjaźń wśród uczestników oraz że trzeba ją pielęgnować przez cały kurs, aby przetrwała jeszcze dłużej. Przyszli moderatorzy otrzymali wiele wskazówek odnośnie swojej roli: jakich słów używać, a jakich unikać, jak zainteresować i zachęcać do aktywnego udziału. Dzięki dotacjom ze środków unijnych, o które starała się Magda Szewczyk, grupa moderatorów uczestniczyła w zagranicznych szkoleniach.

W Wiedniu odbyły się dwa szkolenia. Pierwsze było dla moderatorów, o technikach szkolenia oraz o życiu rodzinnym i spędzaniu wolnego czasu. Uczestniczyły w nim 4 osoby z Polski (moderatorzy). Drugie szkolenie w Austrii dotyczyło wzrastania w mądrości, kształcenia w wolności oraz budowania swojego autorytetu. Uczestniczyło w nim 5 moderatorów. Kolejne szkolenia odbyły się w Barcelonie, w Wiedniu, a także w Polsce w 2004 r. W Warszawie gościliśmy 56 osób (w tym 29 osób z zagranicy).

Regularne kursy „Pierwsze kroki” odbyły się w roku 2004 i rozpoczynały się kaskadowo od lutego do marca i trwały do czerwca 2004. Łącznie uczestniczyło w nich 100 małżeństw w 4 miastach Polski: w Warszawie, Milanówku, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. W 2004/2005 edycji było podobnie – uczestniczyło około 100 małżeństw w następujących miastach: w Warszawie, Milanówku, Wrocławiu, Szczecinie i Gdańsku.

W edycji 2005/2006 w kursach wzięła udział kolejna „setka” małżeństw z całej Polski. Kursy odbyły się w Warszawie (Centrum, Ursynów, Falenica), Radomiu, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu i Krakowie.

W 2005 r. powstała Akademia Językowa, która jest uczestnikiem programu SOCRATES/ GRUNDTVIG2. W latach 2005–2007 realizowała ona projekt pt.: „Nauka angielskiego przez tłumaczenie tekstów nie-anglojęzycznych piosenek”. Partnerami w projekcie są Anglia, Niemcy i Włochy. W pierwszym roku projektu uczestnicy w różnych krajach mają za zadanie przetłumaczyć na język angielski proste narodowe piosenki. Polacy tłumaczą kołysanki, piosenki przedszkolne, piosenki harcerskie, kolędy, utwory patriotyczne, religijne. W drugim roku projektu uczestnicy będą tłumaczyć na własne narodowe języki teksty piosenek nadesłane przez partnerów w projekcie.

Raphael Pich (ur. 1928 w Barcelonie, zm. 26 lipca 2008 tamże) był współzałożycielem Międzynarodowej Federacji na Rzecz Rozwoju Rodziny (IFFD), która na całym świecie od ponad czterdziestu lat zajmuje się organizowaniem kursów dla rodziców pragnących doskonalić swoje umiejętności wychowawcze.