Znalezione obrazy dla zapytania facebook

pk"W moim życiu wędrowca nie miałem przyjaciół (…) Nie było nikogo, komu mógłbym się zwierzyć, poza otwartym niebem nad polami, wiatrem, a w nocy – ciemnością i ciszą mojego pokoju.

Teraz wiem – mówi dalej Walter, bohater powieści Anima mundi – że wystarczyłaby jedna jedyna osoba, żeby odmienić mój los. Wystarczyłoby spojrzenie, wspólnie spędzone popołudnie, przebłysk zrozumienia. Ktoś z dłutem w dłoni: dłutem pozwalającym rozbić glinianą formę, w której byłem uwięziony”.

To poruszające wyznanie owego chłopaka może posłużyć nam dla podkreślenia tego, jak ogromne znaczenie ma wychowanie emocjonalne w dzieciństwie i w okresie dorastania.

W pierwszych latach życia rozwój dziecka we wszystkich dziedzinach osiąga tempo, które już nigdy się nie powtórzy. W tym kluczowym okresie wszelkie procesy uczenia się, w tym również związane z wychowaniem emocjonalnym, zachodzą dużo szybciej niż kiedykolwiek. Dlatego też braki emocjonalne, których doświadcza się w dzieciństwie, utrudniają w szczególny sposób rozwój emocjonalny i poważnie ograniczają przyszłe umiejętności dziecka. I chociaż prawdą jest, że wszystko można częściowo naprawić w późniejszym czasie, bez wątpienia wpływ wczesnego wychowania jest bardzo głęboki. Doświadczenia emocjonalne zdobyte w pierwszym okresie życia mają szczególne znaczenie.

Dziecko z problemami koncentracji albo też takie, które jest trudne i wrażliwe, zamiast być wesołe i ufne, lub też agresywne i lękliwe, a nie spokojne i beztroskie, będzie zawsze w przyszłości mieć dużo mniej możliwości wykorzystania szans, jakie pojawią się przed nim w życiu.

Dlatego też tym, którzy w dzieciństwie otoczeni byli miłością – nawet jeśli borykali się z trudnościami i cierpieniami – dużo łatwiej jest interpretować wydarzenia w sposób pozytywny i korzystny, ufać innym, mieć poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości, odznaczać się pewnością siebie. Z kolei dzieci pozbawione miłości mają skłonność do tego, by czuć się niepewnie, by być nadwrażliwe, by patrzeć nieufnie na relacje z ludźmi i odczuwać niezadowolenie.

Jeśli będziemy sobie zdawać sprawę z tego, jak wielki wpływ na kształtowanie stylu emocjonalnego człowieka (a w konsekwencji, na całe jego życie) mają doświadczenia emocjonalne – pozytywne i negatywne – we wczesnym wieku, nie zmarnujemy tylu okazji do wychowywania uczuć, które pojawiają się co dzień.

Fragment książki Alfonso Aguiló - „Wychowywać uczucia”.

meksyk page 001

________________

iffd01

WARTO PRZECZYTAĆ

Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć

Costanza Miriano proponuje nowy „podręcznik” wspólnego życia. Tym razem koncentruje się na mężczyznach. Jest to pełen humoru manifest żony, który wyjaśnia, jak odkryć na nowo role, które mamy wypisane w sercu jako kobiety i mężczyźni, żony i mężowie, matki i ojcowie. Książkę szczególnie polecamy kobietom.

GOŚCIMY

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

Free business joomla templates