Znalezione obrazy dla zapytania facebook

WEB_RODZINA_DZIECKO_OJCIEC_MATKA_Pixabay.com_CC0

Wszystko zaczęło się od grupy zaprzyjaźnionych rodzin, a przede wszystkim od Rafaela Picha-Aguilery – przedsiębiorcy i inżyniera pracującego w przemyśle tekstylnym oraz wykładowcy Szkoły Biznesu IESE (Barcelona). Obserwując tendencje społeczne zastanawiał się wraz z żoną, w jaki sposób przygotować dzieci na wyzwania przyszłości.

Tak zrodził się pomysł założenia prywatnej szkoły męskiej Viaró. Rafael zrealizował to przedsięwzięcie wraz z małą grupą rodzin z Barcelony i okolic. Nieco później powstały także: szkoła żeńska, szkoły dla dzieci z uboższych środowisk oraz kluby młodzieżowe oferujące zajęcia pozaszkolne. Ale ciągle czegoś jeszcze brakowało… Solidnej formacji dla całej rodziny! I tak w 1968 r. ruszył pierwszy kurs dla rodzin. – Ta inicjatywa narodziła się, aby pomagać rodzicom ulepszać i wzmacniać życie rodzinne – wspominał Rafael Pich (zm. 2008 r.).

Na kursach od początku stosowano innowacyjną wówczas metodę case study (studium przypadku) pochodzącą z Harvard Bussines School. Metoda ta okazała się niezwykle skuteczna nie tylko w przypadku analizy sytuacji biznesowych, ale także w przezwyciężaniu zwyczajnych domowych problemów. Jak podkreślał Rafael Pich, celem kursów nie jest przekazywanie wiedzy, lecz wspólna praca męża i żony, ich aktywne uczenie się – żeby sami byli w stanie wypracować najlepsze rozwiązania dla swojej rodziny. W końcu bycie ojcem i matką to prawdziwy zawód, a więc wymaga rzetelnego przygotowania i ciągłego rozwijania kompetencji. Rafael Pich wiedział, o czym mówi, doczekali się bowiem z żoną Carminą 16 dzieci.

Kursy okazały się strzałem w dziesiątkę – dotarły aż na 5 kontynentów. Ich moderatorzy stale doskonalą swoje umiejętności, korzystając z licznych szkoleń, wykładów i konferencji. Organizacje z 58 krajów zrzesza Międzynarodowa Federacja na rzecz Rozwoju Rodziny (IFFD), która posiada generalny status konsultacyjny przy Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ. To oznacza, że przedstawiciele Federacji mogą m.in. uczestniczyć w otwartych spotkaniach Rady czy sesjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Do Polski kursy dla rodzin dotarły w 2003 r. i zostały nazwane Akademią Familijną. Rafael Pich – wtedy 75-letni – osobiście poprowadził pilotażowy kurs Pierwsze kroki dla rodziców małych dzieci. Obecnie kursy odbywają się w 12 miejscowościach, a przeszło przez nie już ponad 2000 małżeństw. W tym roku Akademia Familijna otrzymała statuetkę Tulipana Narodowego Dnia Życia w kategorii Inicjatywa społeczna.

Poza Pierwszymi krokami, Akademia proponuje takie kursy jak: Pierwsze literyPierwsze decyzjeMłodsze nastolatki i Miłość małżeńska. Każdy z nich składa się z kilku etapów: samodzielnej pracy małżonków w oparciu o studium przypadku, dyskusji między mężem i żoną na ten temat, spotkań w małych grupach oraz spotkań w większych grupach prowadzonych przez moderatorów.

Metoda studium przypadku pozwala na wyciągnięcie na podstawie analizy konkretnych sytuacji i jej uwarunkowań bardziej uniwersalnych, praktycznych wniosków. Choćby takich, jakie postępowanie jest warte naśladowania, a jakich błędów należy unikać.

Na kursach dotyczących małych dzieci rodzice uczą się rozwiązywać problemy związane np. ze snem, posiłkami czy porządkiem, natomiast w przypadku starszych dzieci zajmują się tematami związanymi z odpowiedzialnością, wolnością, rozwojem religijnym, korzystaniem z czasu wolnego czy mediów.

Dyskusje prowadzone przez małżonków nad danym kazusem często odsłaniają, że mają oni inne podejście do wychowania. – Kursy dają im możliwość konfrontacji w przyjaznej atmosferze – zauważa Katarzyna Astrachancew, moderator Akademii i matka 4 dzieci. Kursy rozpoczynają się co roku w październiku, a zapisy są przyjmowane przez cały rok .

– Uczestnikami naszych kursów są osoby, które mają świadomość, że budowanie rodziny i wychowanie dzieci to bardzo ważna życiowa rola. Dlatego należy się do niej przygotowywać, stale być na bieżąco, nie wolno spocząć na laurach – tak jak nie spoczywamy na laurach w sferze zawodowej – podkreśla Katarzyna Astrachancew.

Szybkie rozprzestrzenienie się na cały świat inicjatywy Rafaela Picha i grupy związanych z nim osób z Barcelony pokazuje, że jest to trafna odpowiedź na wyzwania, jakim musi stawić czoła współczesna rodzina.

Barbara Stefańska

Więcej na stronie:

http://pl.aleteia.org/2016/05/30/rodzic-najwazniejszy-zawod-swiata/

meksyk page 001

________________

iffd01

WARTO PRZECZYTAĆ

Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć

Costanza Miriano proponuje nowy „podręcznik” wspólnego życia. Tym razem koncentruje się na mężczyznach. Jest to pełen humoru manifest żony, który wyjaśnia, jak odkryć na nowo role, które mamy wypisane w sercu jako kobiety i mężczyźni, żony i mężowie, matki i ojcowie. Książkę szczególnie polecamy kobietom.

GOŚCIMY

Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.

Free business joomla templates